BarCamp, Žilina, 15. května 2010 (1. část)

Když se před nějakou dobou konal první český BarCamp ve Vsetíně, chtěl jsem se zúčastnit, ale nakonec mi to nevyšlo. Jakmile jsem se dozvěděl, že se v nedaleké Žilině chystá již několikátý BarCamp slovenský, rozhodl jsem se nenechat si ho ujít.

15. května 2010 nastal ten den a spolu s Turkem jsme vyrazili směr naši východní sousedé. Ani jsme moc nebloudili, dokonce i v Žilině (kde jsem v životě nebyl) jsme oproti plánu neztratili více než 5 minut a dorazili jsme k zajímavě přestavěné železniční stanici Žilina Záriečie, kde se akce konala.

Po zapsání jsme projeli program, který oproti plánu doznal jen velmi mírných změn (z přednášek, které jsem chtěl absolvovat jedna zmizela) a našli správný sál, ve kterém jsem potom (až na oběd a tombolu) strávil celý den, sál věnovaný webu a startupům.

První přednáškou byla prezentace firmy Active 24 - Ing. Zdeněk Bruna - Ako sa varí hosting alebo 12 rokov skúseností. Přednáška byla v podstatě reklamní prezentací firmy, nicméně jsme se dozvěděli i něco ze začátků a hlavně ze zákulisí, takže to rozhodně nebyl marně utracený čas!

Druhým vystoupením byl Pro blogging Fera Aliana Volára. Pokud bych k přednášce přistupoval podle jejího titulu, byl bych zklamaný, čekal bych totiž něco jako "blogování pro pokročilé" s důrazem na vydělávání pomocí blogu, zatímco přednáška byla spíše o tom, jak začít blogovat a autor vše pojal poměrně povrchně. Pokud předpoklám, že diváci očekávali totéž, byla minimálně polovina víceméně zbytečná a zbytek hodně stručný. Samozřejmě chápu, že v daném prostoru se více do hloubky jít nedalo, tedy pokud se skutečně mělo probrat vše od výběru blogovacích nástrojů,  tj. pokud bylo opravdu cílem uvést blogování jako takové (což se IMHO povedlo a odhlédnu-li od očekávání, tak autorovi za přednášku díky).

Následovala přestávka na oběd a tombola. Organizátoři přichystali bednu baget, které mne příjemně překvapily, jako celý oběd samozřejmě nestačily, ale byly bez masa (na nás vegetariány se obecně rádo zapomíná) a chutné. Zašli jsme s Turkem do centra Žiliny, ale jelikož do tomboly nezbývalo mnoho času, spíše jsme centrum proběhli a na jídlo se nikde nestavili.

Koupil jsem si pět lístků do tomboly a čekal, jestli se na mne usměje štěstí při losování. Prvních několik vytažených čísel bylo maximálně o 2 vyšších nebo nižších, než čísla moje, čemuž jsme se s okolo stojícími zasmáli. rvní, co jsem vyhrál, byly placky od ntr23, o chvíli později vyhrál Turek bezdrátovou myš od Microsoftu (ta by se mi líbila) a následně já vyhrál virtuální dedikovaný server na rok od společnosti Active 24. Cena jistě hodnotná, nicméně momentálně jsem spokojen se současným hostingem a složitě přecházet na rok na VDS se mi nechce, co pak? Přecházet zpět by bylo náročné a platit několik set měsíčně je pro projekty, které v současnosti provozuji, poměrně neekonomické. Nechtěl by tedy někdo můj dárkový certifikát? 

Následovalo společné foto a znovu jsme se rozešli do sálů na další přednášky. O těch ale až v druhé části...

Štítky barcamp|barcampza|zilina| 20. 5. 2010

Reakce

blog comments powered by Disqus