Gowalla & Foursquare

Spolu s pořízením nového mobilu (HTC Desire, chystám se o něm napsat, hlavně ho srovnat s Nokií E51, kterou jsem dosud používal a byl s ní spokojený) jsem se vrhl do online her založených na GPS - Gowally a Foursquare. Druhou z nich jsem zkoušel už dříve, ale tehdy jsem jednak ve hře moc neviděl smysl, jednak na předchozím mobilu nebylo "hraní" moc pohodlné.

O co tedy jde? Čistě technicky běhěm hraní u obou zmíněných her vlastně o to, že někam (restaurace, obchodní centrum, park, kostel nebo v podstatě jakékoli místo) přijdete a sdělíte to hře např. speciální aplikací pro svůj mobil (android, Iphone...). Za to pak něco získáte - body, odznaky, virtuální předměty. Tedy nic hmatatelného. (Další dimenzí je ovšem to, že ve hře máte friends, tedy kamarády, a vidíte, kde jsou nebo byli oni. S tím se dá pracovat různě, jak se rozepsala např. Eliška Hutníková)

Jaké jsou rozdíly? Ve Foursquare za zalogování získáte body, případně pokud jste nejpilnějším návštěvníkem konkrétního bodu, stanete se jeho starostou. Samozřejmě virtuálním. (Tady nastává moment, kdy se dá získat i něco méně digitálního - jsou podniky, kde dostane starosta např. slevu. Já takový zatím nepotkal, nicméně hraji pár dní a na moc místech jsem se zatím nelogoval). Za splnění různých úkolů navíc získáváte badges, ony odznaky, např. Local za to, že se zalogujete 3× během jednoho týdne na stejném místě...

U Gowally je to odlišné - za zalogování nemáte žádné body, ale zato na místech, kde se logujete, můžete najít různé (říkal jsem, že virtuální?) předměty, např. hořkou čokoládu, šálu nebo třeba NBA Trophy (tu jsem potkal poprvé na naší poště a dost mě potěšila - go Lakers!). Ty můžete získat výměnou za některý z předmětů, který již vlastníte (čímž se hra podobá další mé občasné kratochvíli, geocachingu). Navíc občas získáte předmět jen tak jako bonus. Plus za plnění úkolů získáte pins, opět odznaky, např. Ranger za přihlášení na 25 místech...

Přestože obě hry vypadají opravdu podobně, chápu je trošku jinak. Gowalla je trošku jako geocaching - jdu kolem čajovny, tak se zaloguji a kouknu se, jestli někdo na místě něco nenechal, ale Foursquare nechávám na pokoji. Když jdu do čajovny, s Gowallou je to stejně, ale navíc se příhlásím k návštěvě i ve Foursquare. 

Když se někam přihlásíte, nedávejte to prosím vědět všem svým followerům na Twitteru nebo Facebooku. Většinu z nich to nezajímá a IMHO obtěžuje stejně jako mě, když ve svém Twitteru čtu ob post, kdo kde je na 4sq, případně čeho je starostou. Pokud je to zajímá, mají vás mezi friends ve hře.

Obě hry hraji chvilku a nedokáži odhadnout, jak dlouho mi to vydrží (určitě už brzy přestanu zakládat spoty u každé banky, obchodu, kostela apod.), ale momentálně dávám větší šanci Gowalle, mj. protože mi připomíná geocaching, její aplikace je příjemnější a např. se dají editovat založené spoty (když se při zakládání z mobilu uklepnete v názvu, vypadá to blbě a ve 4sq to neopravíte (pokud ano, prosím o nasměrování)).

 

Štítky android|desire|foursquare|4sq|social|geocaching|gowalla| 16. 6. 2010

Reakce

blog comments powered by Disqus