Srí Pada. Kdo to tam šlápnul?

Vlajka Šrí Lanky

Rád čtu o dalekých zemích a přestože Wikipedia není zrovna nejautoritativnější zdroj, tak je to téměř bezedná studnice informací snad úplně o všem. Někdy je zajímavé přečíst si článek na stejné téma ve více mutacích Wikipedie, já používám většinou anglickou verzi a doplňuji to českou, německou, někdy polskou či ruskou, případně si vezmu na pomoc Google Translate a přečtu si Wikipedii třeba v Sanskrtu... ;-)

Takže když jsem se teď chtěl něco dozvědět o Indii a zemích v její blízkosti, otevřel jsem mimo jiné právě Wikipedii. Ovšem došel jsem ke Šrí Lance a narazil na jednu z jejich zajímavostí – Sri Pada, což je poutní místo čtyř náboženství. Česká Wikipedie, článek Srí Lanka, říká:

Všichni obyvatelé ostrova aspoň jednou do roka navštíví vrchol hory Srí Pada (Svatá stopa), 2 224 m n. m., také nazývané Adam’s Peak, kde je otištěno ve skále velké chodidlo: křesťané věří, že Adamovo, buddhisté Buddhovo, hinduisté Kršnovo a muslimové Alláhovo.

Jenže na Wikipedii anglické se v článku Sri Pada (Sri Lanka) dočteme:

For Buddhists, the footprint mark is the left foot of the Buddha, left behind when Buddha visited Sri Lanka, as a symbol for worship at the invitation of Buddhist God Saman.

Tamil Hindus consider it as the footprint of Lord Shiva. It is also fabled that the mountain is the legendary mount Trikuta the capital of Ravana during the Ramayana times from where he ruled Lanka.

Muslims and Christians in Sri Lanka ascribe it to where Adam, the first Ancestor, set foot as he was exiled from the Garden of Eden.

Říkám si Adam není Alláh, česká to má určitě špatně, tak se podívám ještě na německou Wikipedii, článek Sri Pada:

Auf dem Gipfel steht ein bewohntes Kloster, in dem sich ein 1,8 Meter langer Fußabdruck („Sri Pada“) befindet, der von Buddhisten als der Fußabdruck des Buddha verehrt wird. Hindus sehen den Fußabdruck als den von Shiva Adipadham an. Muslime sehen darin den Fußabdruck von Adam, Christen den des Apostel Thomas.

Takže ještě apoštol Tomáš? Ona je o něm vlastně zmínka i v anglickém článku (citace z Encyclopædia Britannica).

No, docela by mě zajímalo, kdo to tam vlastně ťápnul, i když s těmi božstvy jsem poměrně skeptický...

Štítky sri lanka|sri pada|krestanstvi|buddhismus|hinduismus|islam|nabozenstvi| 26. 6. 2012

Reakce

blog comments powered by Disqus