Sweetsen Fest 2010

Tomáš Kočko a Ostravička, Petr Korč, politici a pár holek z publika ;-)

sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010 sweetsen fest 2010

Štítky fotky|frydek|frydek-mistek|kocko|mistek|ostravicka|photo|sweetsen|sweetsen fest|tomas|tomas kocko| 3. 7. 2010

Gowalla & Foursquare

Spolu s pořízením nového mobilu (HTC Desire, chystám se o něm napsat, hlavně ho srovnat s Nokií E51, kterou jsem dosud používal a byl s ní spokojený) jsem se vrhl do online her založených na GPS - Gowally a Foursquare. Druhou z nich jsem zkoušel už dříve, ale tehdy jsem jednak ve hře moc neviděl smysl, jednak na předchozím mobilu nebylo "hraní" moc pohodlné.

O co tedy jde? Čistě technicky běhěm hraní u obou zmíněných her vlastně o to, že někam (restaurace, obchodní centrum, park, kostel nebo v podstatě jakékoli místo) přijdete a sdělíte to hře např. speciální aplikací pro svůj mobil (android, Iphone...). Za to pak něco získáte - body, odznaky, virtuální předměty. Tedy nic hmatatelného. (Další dimenzí je ovšem to, že ve hře máte friends, tedy kamarády, a vidíte, kde jsou nebo byli oni. S tím se dá pracovat různě, jak se rozepsala např. Eliška Hutníková)

Jaké jsou rozdíly? Ve Foursquare za zalogování získáte body, případně pokud jste nejpilnějším návštěvníkem konkrétního bodu, stanete se jeho starostou. Samozřejmě virtuálním. (Tady nastává moment, kdy se dá získat i něco méně digitálního - jsou podniky, kde dostane starosta např. slevu. Já takový zatím nepotkal, nicméně hraji pár dní a na moc místech jsem se zatím nelogoval). Za splnění různých úkolů navíc získáváte badges, ony odznaky, např. Local za to, že se zalogujete 3× během jednoho týdne na stejném místě...

U Gowally je to odlišné - za zalogování nemáte žádné body, ale zato na místech, kde se logujete, můžete najít různé (říkal jsem, že virtuální?) předměty, např. hořkou čokoládu, šálu nebo třeba NBA Trophy (tu jsem potkal poprvé na naší poště a dost mě potěšila - go Lakers!). Ty můžete získat výměnou za některý z předmětů, který již vlastníte (čímž se hra podobá další mé občasné kratochvíli, geocachingu). Navíc občas získáte předmět jen tak jako bonus. Plus za plnění úkolů získáte pins, opět odznaky, např. Ranger za přihlášení na 25 místech...

Přestože obě hry vypadají opravdu podobně, chápu je trošku jinak. Gowalla je trošku jako geocaching - jdu kolem čajovny, tak se zaloguji a kouknu se, jestli někdo na místě něco nenechal, ale Foursquare nechávám na pokoji. Když jdu do čajovny, s Gowallou je to stejně, ale navíc se příhlásím k návštěvě i ve Foursquare. 

Když se někam přihlásíte, nedávejte to prosím vědět všem svým followerům na Twitteru nebo Facebooku. Většinu z nich to nezajímá a IMHO obtěžuje stejně jako mě, když ve svém Twitteru čtu ob post, kdo kde je na 4sq, případně čeho je starostou. Pokud je to zajímá, mají vás mezi friends ve hře.

Obě hry hraji chvilku a nedokáži odhadnout, jak dlouho mi to vydrží (určitě už brzy přestanu zakládat spoty u každé banky, obchodu, kostela apod.), ale momentálně dávám větší šanci Gowalle, mj. protože mi připomíná geocaching, její aplikace je příjemnější a např. se dají editovat založené spoty (když se při zakládání z mobilu uklepnete v názvu, vypadá to blbě a ve 4sq to neopravíte (pokud ano, prosím o nasměrování)).

 

Štítky android|desire|foursquare|4sq|social|geocaching|gowalla| 16. 6. 2010

Volby

Před volbami mívám většinou jasno. Snad pokaždé jsem věděl dlouho dopředu, komu přidám na hromádku jeden bezvýznamný hlas (většinou s ním přichází druhý, manželčin, máme podobný pohled na svět a i v náhledu na politiku se příliš nelišíme a volíme podobně, povětšinou stejně).

Tyto volby jsou ovšem jiné. Volební místnosti se otvírají za hodinu a já se pořád ještě nerozhodl. Ne definitivně. Má obvyklá volba nejspíše opět zvítězí, ale lístek budu do urny sunout s nemalou dávkou sebezapření. Jak rád bych volil s radostí a pocitem, že podporuji někoho, kdo si to zaslouží a ne s pocitem, že volím toho, kdo je oním pověstným nejmenším zlem, případně silně slabozrakým mezi slepými... :(

"Novým tvářím" už nevěřím, zvlášť když nejsou zdaleka tak nové, jak se prezentují a ty staré dovedou nepříjemně zklamat. Člověk by nejradši nešel volit, ale nechci se vzdát svého práva alespoň zdánlivě ovlivnit, kdo nám bude další (pravděpodobně) čtyři roky vládnout a stát se oním "na volby seru a na vládu nadávám..."

Nic, na školce už vlaje vlajka, tak si nachystám lístky...

Štítky volby|2010| 28. 5. 2010

BarCamp, Žilina, 15. května 2010 (1. část)

Když se před nějakou dobou konal první český BarCamp ve Vsetíně, chtěl jsem se zúčastnit, ale nakonec mi to nevyšlo. Jakmile jsem se dozvěděl, že se v nedaleké Žilině chystá již několikátý BarCamp slovenský, rozhodl jsem se nenechat si ho ujít.

15. května 2010 nastal ten den a spolu s Turkem jsme vyrazili směr naši východní sousedé. Ani jsme moc nebloudili, dokonce i v Žilině (kde jsem v životě nebyl) jsme oproti plánu neztratili více než 5 minut a dorazili jsme k zajímavě přestavěné železniční stanici Žilina Záriečie, kde se akce konala.

Po zapsání jsme projeli program, který oproti plánu doznal jen velmi mírných změn (z přednášek, které jsem chtěl absolvovat jedna zmizela) a našli správný sál, ve kterém jsem potom (až na oběd a tombolu) strávil celý den, sál věnovaný webu a startupům.

První přednáškou byla prezentace firmy Active 24 - Ing. Zdeněk Bruna - Ako sa varí hosting alebo 12 rokov skúseností. Přednáška byla v podstatě reklamní prezentací firmy, nicméně jsme se dozvěděli i něco ze začátků a hlavně ze zákulisí, takže to rozhodně nebyl marně utracený čas!

Druhým vystoupením byl Pro blogging Fera Aliana Volára. Pokud bych k přednášce přistupoval podle jejího titulu, byl bych zklamaný, čekal bych totiž něco jako "blogování pro pokročilé" s důrazem na vydělávání pomocí blogu, zatímco přednáška byla spíše o tom, jak začít blogovat a autor vše pojal poměrně povrchně. Pokud předpoklám, že diváci očekávali totéž, byla minimálně polovina víceméně zbytečná a zbytek hodně stručný. Samozřejmě chápu, že v daném prostoru se více do hloubky jít nedalo, tedy pokud se skutečně mělo probrat vše od výběru blogovacích nástrojů,  tj. pokud bylo opravdu cílem uvést blogování jako takové (což se IMHO povedlo a odhlédnu-li od očekávání, tak autorovi za přednášku díky).

Následovala přestávka na oběd a tombola. Organizátoři přichystali bednu baget, které mne příjemně překvapily, jako celý oběd samozřejmě nestačily, ale byly bez masa (na nás vegetariány se obecně rádo zapomíná) a chutné. Zašli jsme s Turkem do centra Žiliny, ale jelikož do tomboly nezbývalo mnoho času, spíše jsme centrum proběhli a na jídlo se nikde nestavili.

Koupil jsem si pět lístků do tomboly a čekal, jestli se na mne usměje štěstí při losování. Prvních několik vytažených čísel bylo maximálně o 2 vyšších nebo nižších, než čísla moje, čemuž jsme se s okolo stojícími zasmáli. rvní, co jsem vyhrál, byly placky od ntr23, o chvíli později vyhrál Turek bezdrátovou myš od Microsoftu (ta by se mi líbila) a následně já vyhrál virtuální dedikovaný server na rok od společnosti Active 24. Cena jistě hodnotná, nicméně momentálně jsem spokojen se současným hostingem a složitě přecházet na rok na VDS se mi nechce, co pak? Přecházet zpět by bylo náročné a platit několik set měsíčně je pro projekty, které v současnosti provozuji, poměrně neekonomické. Nechtěl by tedy někdo můj dárkový certifikát? 

Následovalo společné foto a znovu jsme se rozešli do sálů na další přednášky. O těch ale až v druhé části...

Štítky barcamp|barcampza|zilina| 20. 5. 2010

Strana 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12